1․ Քանի՞ կիլոմետր կանցնի ավտոբուսը 7 ժամում, եթե նրա արագությունը 2 անգամ փոքր է մեքենայի արագությունից, որը 5 ժամում անցնուն է 560կմ։
560:5=112
112:2=56
56×7=392
Պատ.՝ 392 կմ
2․ Մի թիվը 5 անգամ մեծ է մյուսից։ Գտե՛ք այդ թվերը, եթե դրանց գումարը հավասար է 60-ի։
1+5=6
60:6=10
10×5=50
10×1=10
Պատ.՝ 50, 10
3. Եթե 8 միանման ավտոբուսներից յուրաքանչյուրում ավելացվի 16 տեղ, ապա բոլոր ավտոբուսներում կտեղավորվի 496 մարդ։ Քանի՞ տեղ կա յուրաքանչյուր ավտոբուսում։
16×8=128
496-128=368
368:8=46
Պատ.՝ 46
4․ Բազմահարկ շենքի տակ՝ առաջին հարկից երկու հարկ ներքև, ավտոկայանատեղ կա։ Ո՞ր հարկում է ապրում այն մարդը, որը տուն հասնելու համար ավտոկայանատեղից բարձրանում է 11 հարկ։
11-2=9
Պատ.՝ 9
5․ Երկու եղբայր ցանկանում էին գնել խաղալիք: Առաջին եղբորը խաղալիքը գնելու համար չէր հերիքում 300 դրամ, իսկ երկրորդ եղբորը՝ 200 դրամ: Երբ նրանք միավորեցին իրենց փողերը, պարզվեց, որ խաղալիքը գնելու համար չի հերիքում 60 դրամ: Պարզել, թե որքա՞ն արժեր խաղալիքը։
300+200=500
500-60=440
Պատ.՝ 440
6․ Զամբյուղում ինչ-որ քանակությամբ խնձոր կար: Երբ դրա քանակը կրկնապատկեցին և ավելացրեցին ևս 5 խնձոր, զամբյուղում խնձորների թիվը դարձավ 33: Գտնել, թե սկզբում քանի խնձոր կար զամբյուղում:
33-5=28
28:2=14
Պատ.՝ 14
7․ Խանութպանը պետք է 28 մետր ժապավենը բաժանի 2 կտորի այնպես, որ կտորներից մեկը մյուսից 8 մետրով երկար լինի: Կտորներից յուրաքանչյուրը քանի՞ մետր կստացվի:
Պատ.՝ 10, 18
8. Տառը փոխարինի՛ր համապատասխան թվով և ստացիր ճիշտ հավասարություն։
- (15+24)x2-a=70
15+24=39
39×2=78
78-70=8
a=8
- 23xa-38=100
100+38=138
138:23=6
a=6
- (67-a)x2=120
120:2=60
67-60=7
a=7
- (256-a)+1=10
10-1=9
256-9=247
a=247
- 20xa+ax15=625
a=20
a=15